ALTERNATİF DOĞUŞ GAZETESİ ÇTN Yapım & Ajans

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Büyükçekmece'ye Taze Kan ''Mehtap Tazegül'

Büyükçekmece'ye Taze Kan ''Mehtap Tazegül'

Tarih 04 Ekim 2013, 09:37 Editör ADG

Büyükçekmece'ye Taze Kan ''Mehtap Tazegül'

Büyükçekmece'ye Taze Kan  'Mehtap Tazegül'

 

Bu hafta  Büyükçekmece Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Aday Adayı olan ve fikirleri, dobralığı ile öne çıkan Mehtap Tazegül ile röportaj yaparken bunu yansıtmanın keyfini doya doya yaşadık. Yine bir anne olarak halkın karsısına çıkıp siyaset yapmanın bütün yönlerini dobra dobra konuştuk. Bu röportajda çıkarılabilecek o kadar çok sonuç olduğunu düşünüyoruz ki bunu okuyan okuyucuların da aynı fikirde olacakları inancındayız. Büyükçekmece'nin bütün sorunlarını bu masa etrafında dile getirip bunu belki de ileride en önemli muhatabı olacak kişiye sorduk. Aldığımız yanıtla oldukça ilgi çekici olduğu kadar aslında bir kadının bakış açısını ve siyasette ki yeri ve önemini de çok iyi gözler önüne seriyordu. Bu röportaja başlarken tamamen objektif kriterleri gözeterek ve kişilerin aile hayatına saygı duyarak başladık. Geri kalanını Büyükçekmece Cumhuriyet Halk Parti'si Belediye Başkan Aday Adayı Mehtap Tazegül'den dinleyelim;

 

Önce bu başkanlık fikrine nereden kani olduğunu ve neden aday adayı olduğunu sorduk. İşte cevabı ;

 

  Ben çocukluğumdan beri siyasetle uğraşıyorum. Ailemin içinden gelme doğal bir siyaset olgusu olduğundan dolayı bu bende hep bir merak uyandırmıştır. Lise yıllarında o dönem Shp’de  partide uğraşlarım, lise komisyonunda çalışmalarım oldu. Bu da gösteriyor ki ben aslında tabandan gelen bir siyaset çizgisine ve geleneğine bağlıyım. Bu böyle olunca ister istemez demokrat çizgiyi ve sosyal demokratlığı en iyi ifade edebilen Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmaya daha o dönemde karar verdim. 1990 yılında partiye üye oldum. Yani 23 yıl önce...Gençlik kollarında çalışırken 1994 yılında SHP ilçe yönetimine girdim.1995’te SHP-CHP birleşmesinde ilçe saymanıydım.Çeşitli aralıklarla 10 yıldan fazla yöneticilik ve saymanlık yaptım.3 yıl Kadın kolları başkanlığı yaptım. Yani açıkçası siyasetle iç içe yetiştim. Şuan il genel meclis üyesiyim. Aynı zamanda Chp Büyükçekmece kurultay delegesiyim. Sıramın geldiğine ve zamanı olduğuna inandığım için ideallerimin ve hayallerimin partisi olan Chp'de Belediye Başkan Aday Adayı olmaya karar verdim. 25 yıllık bir birikimin sahibi olarak verdiğim emek ve çabamın halk tarafından ve partim tarafından iyi görüldüğüne ve görüleceğine inandığım için böyle bir karar aldım. Bu kararımı günün politik şartları ve tutumundan çok ilerisi için yerel ve genel boyutta hizmet ve bu hizmet duygusunu halkla bütünleştirmek hedefindeyim. 

 

Benim İlçem İstanbul'un En Güzel İlçelerinden Birisidir :

 

Büyükçekmece'de büyüdüm buranın tozunu, toprağını, caddesini, mahallesini, sokağını , dilencisini, simitçisini, esnafını, öğretmenini, mühendisini vs bütün kesimini çok iyi tanıyor ve  biliyorum.B.Çekmece’yi çok seviyorum.Bu benim ne kadar bir Büyükçekmeceli olduğumu gösterdiği gibi hayallerimin kenti olması için nasıl bir mücadele içinde olacağımı da gösterir büyük bir boy resimdir. Sokağa çıktığım zaman gördüğüm ilgi, gördüğüm sevgi beni şımartmadığı gibi aksine daha çok hedefe odaklıyor.Eskiyi ve yeniyi mükayese edebilecek güçteyim. Tam hedef Büyükçekmece'de halktan yana ve halkla birlikte olmak adına sosyal demokrat bir çizgiyi her anlamda hakim kılmak arzusundayım.

 

Kadın aday olmak benim İçin zor değil ,aksine çok daha rahat bir durumdur :

 

Cinsiyet kotamız dardı. Ancak sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelmesi ile beraber bunun çözülmesi için bir çaba olduğunu görebiliyoruz.Kadın belediye başkanlarımızın olması kenti çok daha farklı bir havaya sokacağı inancındayım. Kadınların önünü açmak, örnek teşkil etmek amacı ile de mücadele etme gereği duydum. Sokakta her yere çok rahat bir şekilde girebiliyorum. Mesela erkek adaylar kadınlar ile konuşurken o çekingeyi yaşarken ben asla öle bir kaygıya girmeden çok rahatlıkla çatkapı yapıp ailelerin ortamına girebiliyorum.  Her şekilde bunu avantaja cevirip partimin lehine kullanmaya çalışıyorum. 

 

             Kadınlar İçin Projeler:

 

Nufüsu 50 bini geçen ilçelerde normalde kadın sığınma evi olması gerekli. Fakat bu birçok ilçemizde yok. Biz buna kadın sığınma evi demekten ziyade, kadın yaşam merkezlerimiz diye adlandırıp bununla çok daha farklı bir alan yaratmayı düşünüyoruz. Kadın yaşam merkezlerinde gelir elde edebilecekleri ve hem de yaşamlarını idame ettirebilecekleri çalışma alanları oluşturmayı düşünüyoruz. Yine eğitim ile ilgili sorunlar varsa onlarıda aynı merkez içinde çözmeyi yani bir yaşam köyü haline getirmeyi düşünüyoruz. Diğerlerinden çok daha farklı ve çok daha anlamlı olacağı inancındayım. Yine kadın el emekleri kooparatifinin kurulması elzemdir. El emeklerini kooparatif bünyesinde toparlayıp ,kadınlarımızın buralardan gelir elde etmelerini düşünüyoruz. Evde ki üretimi tamamen kooparatifleşmeye dönüştürüp böylece iş güçü potansiyelini yükseltmeyi hedefliyoruz. 

 

Engelli Projemiz Her Şekilde Anlam Bulacaktır:

 

Bölgemizde çözülmeyen bir diğer sorun engelli sorunudur. Genel anlamda bir problem olsada bunu kendi ilçemiz boyutunda çok rahatlıkla görebiliriz,çözebiliriz. Rahat etmelerini gerektirecek, gerekli fizibilite koşulları çok acil bir biçimde oluşturulmalıdır ve bunu biz çok ciddi ve samimi olarak düşünüyoruz. Hepimiz aslında birer engelli adayı olarak kendimizi empati yaparak onların yerine koyup öyle çözüm bulmamız gerektiği kanısındayım. Herşekilde yerel imkanlardan faydalanmalarını sağlayacak ve kendilerine gerekli istihdamın sağlanması için bununla ilgili çok yönlü bir çaba içinde olacağız. Engelli sayısı ilçemiz boyutunda azımsanamayacak kadardır. Yine yaşlılarımızın problemleri had safhadadır. Bunlarla ilgili onların rahat etmelerini sağlayacak kadar hertürlü çalışma şartlarını düzenlemeyi prensip edindik.

 

Büyükçekmece'mizin Sorunları:

 

En büyük sorun mahalleler arası dengesizlik sorunudur. Büyükçekmece merkez farklı, tepecik farklı, mimaroba farklı yani ciddi bir kopukluk var beldeler arasında. Bu kopukluğu gidermek kültürel dengeyi sağlamak her bölgeye aynı boyutta bakmak önemlidir. Herkesin Büyükçekmece merkezi nasıl görüyorsa diğer beldelerimizi de aynı görmesi için çok büyük bir çaba gerekiyor. Ulaşım sıkıntımız var. Bunların çözümü noktasında çaba sarf etmek lazım ve özellikle denizin iyi kullanılması boyutunda talepler geliyor. Burayı öyle bir hale getirmemiz lazım ki turizm şehri ve eğitim şehri haline gelsin. Çünkü doğal yapısıyla, çevresi ile mevcut dokuyu bozmadan gelişmiş bir kente çevirmek olasıdır. O potansiyel burada var ve onu iyi değerlendirmek zorundayız.

 

           Yine Kadın Kotası :

 

Türkiye'de cinsiyet kotası çok yanlış uygulanıyor. Mesela 30 kişilik kota varsa bunun ilk 20 si erkek son 10 u kadın. Bu çok yanlıştır. Fermuar sistemi dediğimiz sistem burada da uygulanmalıdır. Kadın başvuru sayısına göre en az 2 erkek 1 kadın şeklinde gidilmelidir. Kadın başvurusu fazla ise 1 kadın 1 erkek olarak gidilmelidir. Eğer bir kota uygulanacaksa bu eşit bir şekilde olmalıdır. 

           

Halktan Biri Olarak Kadın Adayı Olmanın Zorluğu Var mı?

 

Yararını görüyorum kendi lehime çevirmenin avantajlarını yaşıyorum.Burada yetiştiğim için sıkıntı çekmiyorum. 20 yıldır mali müşavirlik ve siyaset yapıyorum.Esnafı insanları tanıyorum ve benim onları tanıdığım kadar onlar da beni çok iyi tanıyorlar. Yine burda önemle üzerinde durulması gereken bir diğer konu Mehtap Tazegül'ün halktan yana, halkçı bir kimlikle tanınması. Mehtap Tazegül'ün geçmişinden gocunabileceği herhangi bir şeyi yok. Hesap veremeyeceği hiç birşeyi yok. Ben tabandan gelen bir insan olarak halkın temel taleplerini ve ihtiyaçlarını yine onlara var olan  olumsuz tutum ve davranışların karşısında olacağımı çok iyi bilmektedirler. Beni var eden ve edecek olan halkın gücüdür  İnsanlara sadaka kültürü ile yaklaşanları iyi tanıyorum. Önce fakirleştirip sonra onları muhtaç hale getirenleri çok iyi tanıyorum. Amacımız balık vermek değil balık tutmayı öğretmek. Amacımız bir seferlik doygunluk değil iş sahası ve sanayi oluşumuna gidip sürekli bir doygunluk sağlamaktır.Kentine sahip çıkan, kentini korumasını bilen insanların çoğalmasını sağlamaktır. Bu kültür yani kent kültürü insanlara yerleştiği zaman, kadın sorunu, yaşlı sorunu , engelli sorunu, gençlik sorunu ve diğer bütün toplumsal sorunlar kentlilik bilinci ve duygusu içerisinde çözülebilir. 

 

         Çocuklarımız:

 

Üzerinde durduğum en önemli konu; maddi imkansızlıklar nedeniyle okumakta zorluk çeken çocuklarımız. Öylesine fakir pozisyonda ve çaresiz pozisyonda olan çocuklarımız ve ailelerimiz var ki bunlara biran önce el atmak gerekiyor.Seçilmem halinde bir şekilde kaynak bulup,  maddi durumu iyi olan  aileler ile irtibat kurupta  bu çocukları okutma ve ellerinden tutma çabasında olacağım.Onların eğitimi için ne gerekiyorsa yapacağım. T oplumu kurtaracak proje aslında budur. Gençlik eğitildiği zaman bu ülke kurtulur. Cehalet kör bir kuyudur. Ama insanları bilinçlendiren onların kültürleri ve okuma pozisyonlarıdır. Ben sadece ramazanlar da erzak dağıtımlarına karşıyım. Bununla beraber aş evi kurulması ve  bunun sürekliliğinin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 

En Önemli Üç Proje:

 

Kent Konseyi: Sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, dernekleri ve sanatsal anlamda, kültürel anlamda bir yerlerde olan ve çatıları olan kişi, kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplayıp önemli bir karar mekanizması oluşturmayı hedefliyoruz. Yerelin olmassa olmaz şartlarından bir tanesi bence kent konseyidir. Fikir sunumlarını alıp bunları bu bünye içinde çözeceğiz. Onların istemediği bir şeyi yapmayacağız. Gerekirse ve mecbur kalırsak bölge referandumuna dahi gidebiliriz. İhtiyaç ne ise o yapılacaktır. İnsan odaklı yaşanılabilir bir kent için bu konsey gereklidir. İkincisi organik tarımı desteklemek için köylü pazarlarının kurulması. Bu tarım için alanlarımızın mevcudiyeti oldukça geniştir. Bunları kullanmak, burdan üretim ve gelir elde etmek ve ayrıca buna göre halkının hizmetine sunmak çok önemlidir. Üçüncüsü Büyükçekmece sahilini  çevre esnafına zarar vermeyecek şekilde yeniden düzenleyip temizleyeceğiz.Mimarsinan sahili ve devamında düzenlemeler yaparak plaj olarak kullanılmasını sağlayacağız. Bizim çocukluğumuz da bütün çocukların hayali olan bu plajı tekrar canlandırmak istiyoruz. Bütün Büyükçekmece ilçesindeki sahilin tamamının  halkın istifadesine ve kullanımına açacağız.

 

        Gençlik:

 

Daha önce de değindiğim gibi dengesizlikler giderilmeli. Yine sportif alanlar gençler için çok önemlidir. Okey kültürüne bezenmiş gençlikten ziyade, spor yapan, zinde, dinç gençlik yaratmak bizim ellerimizde. Mahalleler arasında ki kaynaşmaya baktığımız zaman arada derin uçurumlar var bunları gidermek yine bu tur turnuvalar düzenlemekle mümkündür. Sportif hizmetlerle, particilik yapmadan her insana aynı değeri ve aynı sevgiyi göstermeyi amaçlıyoruz.Gençliği önemsiyoruz çünkü geleceğimiz onlarda saklı. Kötü alışkanlıklara bulaşmış sokak kültürü içerisinde kalmış ve dışlanmış, hatta aileleri tarafından dışlanmış gençlerimizin olduğunu ,bunlarla ilgili projeler geliştirmeyi ve uygulamayı düşünüyorum.Yerel iktidarın bu anlamda sorunlara  el atması, çözmesi ve kimsesizlerin kimsesi olması gerekiyor. Biz işte bunu başaracağız. El birliği içinde, kalitesi yüksek, çıtası yüksek bir Büyükçekmece için el ele omuz omuza diyoruz.

 

        Örgütten Gelen Bir İnsanım:

 

Partimin ve genel başkanımın değişim rüzgarı ile geldiği ve Chp'nin yeniden şahlandığı bir dönemdeyiz. İnsana insan olduğu için değer veren ve insana erdemi ile onuru ile yaklaşan partimin herkese olan eşit yaklaşımını bildiğimden dolayı şansımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. Ve buna içtenlikle inanıyorum. Partiye emeğimizi B.Çekmece’de yaşayan herkes bilir. Aday adayı olma noktasında tek başıma karar vermedim. Kanaat önderleri, sivil toplum örgütleri, dernekler , vakıflar , esnaf ve genç, yaşlı herkesin bir şekilde görüşlerine alarak buna karar verdim.İnsanlar benden bunu bekliyorlardı. Bende kendimi sorumlu hissedince aday adaylığımı kaçınılmaz gördüm.Benim için vicdani sorumluluktur.Yapabileceğimi hemde en iyi şekilde yapabileceğimi bildiğim halde bunu B.Çekmece halkından esirgemem doğru olmazdı.Doğru bir karar verdiğime inanıyorum,içim rahat.  Çünkü inanıyorum. Aday olmam  halinde ilçemde AKP’ye  en az 15 bin oy  fark atacağız. 

 

Kinci, İntikamcı veya  Kurumsal Çizginin Dışında Davranan Biri Değilim:

 

Kin iyi bir şey değil. Keskin sirke küpüne zarardır. Biz ekibimizle doğru şeyler yapacagımıza inanıyoruz. Şimdiye kadar siyasette verdiğimiz bütün sözleri tuttum. O yüzden alnım açık,yüzüm ak dolaşıyorum.Parti emektarı olarak hep bir parti ve partili olma bilinci ve sorumluluğuyla hareket ettim.Bundan sonraki yükümlülüklerim de de bana güvenenlere ve halkımıza layık olacağıma ve onları asla mahçup etmeyeceğime söz veriyorum. 

 

Dışlayan Değil Kucaklayan Bir Siyaset Tarzı:

 

Asla ayrım yapmadan şu veya bu olduğumu söylemeden, karşıda ki kişinin yerine kendimi koyarak davranırım. Yani empati yapmayı severim. Ve empati yapma kültürüm oldukça gelişkindir. Ayrıca ben bir anneyim. 3 kızım var . Dolayısıyla bunun yanında bir de mali müşavirlik yapıyorum ve her konudaki sorumluluğumu  ayrı ayrı taşıyorum. Hizmet etmekten asla gocunmadım, kaçmadım sonuna kadar da mücadele etmeyi yeğledim. Bütün bölgeyi karış karış dolaşıyorum. Aldığım tepkiler müthiş bir şekilde enerjime enerji katıyor. Amaç için yola çıktığını bilen her insan bence amacının farkında olarak davranıyorsa başarılı olmuştur demektir. İşte bende o huzuru alarak, asla o yorgunluğu hissetmeden, sürekli çalışacağız.

 

         Son Söyleyeceklerim…

 

Kendime güveniyorum.Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Konuşulacak çok konu var.Genelde hedef olarak partimin belirtmiş olduğu kadın ve erkeğin her alanda eşit ,Türkiye çalışma hakkı kutsaldır ilkesine ve değerlerine inanıyorum.Demokratik hukuk devleti , bağımsız etkin ve gecikmeyen bir yargı , hak arama özgürlüğü, insan hak ve özgürlükleri , özgür birey veözgür toplum. Etkin , ilkeli ve saygın ,temiz siyaset, dürüst yönetim idealimdir.Dünya kenti olma noktasında ilerleyen ama yetersiz alt yapı ve üst yapı sorunları ile tıkanıklık yaşayan İstanbul B.Şehir belediyesinin AKP’den alınması noktasında bu şehirde yaşayan herkesin sorumlu davranmasını rica ediyorum.Ayrıca tüm partililerimizi ve vatandaşlarımızı sandıklarda görev almaya bekliyorum.

 

Mehtap Tazegül Kimdir?

 

21.03.1969 İstanbul B.Çekmece doğumluyum. Evli ve 3 çocuk annesiyim. Anadolu Üniversite  İktisat Bölümü mezunuyum. Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu'ndan sertifika aldım. 1994 yılında Serbest Muhasebe Mali Müşavirlik unvanını aldım ve Serbest Muhasebe Mali Müşavirlik Bürosu açtım. 1990 yılında B.çekmece İlçe Örgütü'ne (SHP) üye oldum. Gençlik kollarında çalıştım. 1994'te  ilçe yönetimine girdim. 1995'te CHP-SHP birleşmesinde ilçe saymanlığı yaptım. CHP ilçe yöneticiliği görevim 10 yıl aralıksız sürdü.

2003-2010 yılları arasında İSMMM Odası B.çekmece ilçe temsilciliğinde görev yaptım. 2007-2009 yılları arası Mali Müsavirler Birliği Derneği B.çekmece şubesinde başkan yardımcılığı görevinde bulundum. B. çekmece Rumeli ve Balkan Platformu Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim. 2007 seçimlerinde CHP 3. Bölgeden Milletvekili Aday Adayı oldum. Nisan 2008- Mart 2011 arası 3 yıl Kadın Kolu Başkanlığı yaptım. 29 Mart 2009 Yerel seçimlerinde B.çekmece İlçesinde İl Genel Meclis Üyesi seçildim. Mayıs 2010'dan bu yana Plan ve Bütçe Komisyonunda görev yapmaktayım.

 

Hazırlayanlar: Emre Oğuz Yılmaz

 

yudali esenyurt yudali manxl gainmax film izle dizi izle mp3 indir

Bu haber 1581 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HABERLER

Yusuf Benli'den "Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan"

Yusuf Benli'den Yusuf Benli'den "Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan"

Gazeteci Çetin Yılmaz, HDP Milletvekili Adayı

Gazeteci Çetin Yılmaz, HDP Milletvekili Adayı Gazeteci Çetin Yılmaz, HDP Milletvekili Adayı
Sevgili okur yeniden merhaba,01 Mayıs 2015

GALERİ

Ups haber v-pills altin çilek

ANKET

En çok hangi haberleri takip ediyorsunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Haber Sistemi Alternatif Doğuş Gazetesi sitesi Haber Sistemi üzerinde çalışıyor, 2007 - 2008 © Haber Sistemi tamamen ÇTN geliştirme araçlarıyla üretildi ve ÇTN YAPIM Desteklidir. Tüm Hakları Alternatif Doğuş Medya Gurubuna aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi